Департамент освіти та гуманітарної політики
Черкаської міської ради

Загальноосвітні школи Черкас долучилися до проведення Наукового пікніку

Із нагоди 729-ої річниці від дня заснування Черкас на території Замкового скверу відбувся Науковий пікнік. 

Там із 11-ої ранку й до 15-ої години дня на 40 експериментальних майданчиках вчителі загальноосвітніх шкіл, студенти і науковці Черкаського державного технологічного університету розкривали таємниці фізики, хімії, біології та інших сфер науки. Відвідувачам дійства вони показали понад 100 видовищних дослідів, головоломок та наукових атракціонів.

Кожен факультет ЧДТУ розповідав про свої досягнення та напрацювання. Для ознайомлення з відповідною професією було надано вдосталь інформації, яка зацікавлювала як майбутніх абітурієнтів так і пересічних громадян, які далекі від науки.

Для залучення підростаючого покоління до наукової праці педагогічні колективи загальноосвітніх шкіл міста разом з департаментом освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради організували ряд цікавих наукових дослідів, які продемонстрували просто неба.

 Науковий атракціон «Спекотний день» пропонував випити напій двома трубочками одночасно. Здавалося б нічого складного, а маємо головоломку і наочно пояснюємо зацікавленим, як впливає атмосферний тиск на процес всмоктування рідини. А ось «Кільце Мьобіуса». Мьобіус – вчений, астроном, який ще далекого 19 століття вирішив, що смужку можна склеїти по-особливому, якщо її перевернути на 180°, так ми отримуємо тіло з однією поверхнею. Скільки б ми не рухали смужку, матимемо одну поверхню, а якщо розрізати посередині, то утвориться одне велике кільце. Всі ці маніпуляції робилися при відвідувачах, і треба було бачити здивовані очі дітлахів, які активно долучались до ігрового дійства. А потім пояснювалось практичне застосування: таким чином працюють ремені передачі та стрічка принтера. Кільце Мьобіусу – символ нескінченності. Склавши кільце у вигляді трикутника маємо добре відомий символ екологічного знаку, тобто продукції, яка підлягає переробці.

А ось відвідувачам пропонують «Розбити склянку». А фокус в тому, що на склянці створюємо особливу поверхню, і ось вам фізична кузня, де можна викувати цвях, та що там цвях – цілу шаблюку. Це ж справжня козацька кухня. І дітлахи з захватом брали до рук молотка та грюкали, стукали, кували, чим були дуже задоволені.

Далі «Магдебурзькі кулі». Скоріше перед глядачами дві напівкулі, а коли їх зֹ’єднати та викачати повітря, вони стають справжньою кулею. І навіть доклаши максимум зусиль, куля не роз’єднається. Зібрало чимало зацікавлених і дійство «Попади в ціль», де під тиском повітря необхідно направити кульку в окрему ємкість. Тут дорослі з дітлахами награлися вдосталь.

Багато було цікавого, що здавалося ми використовуємо в повсякденні, та не надаємо значення: звідки це прийшо. От хоча б поліспаст Архімеда: піднімання вантажу на досить велику відстань. Як з’ясувалося дітлахи навперебій намагалися випробувати цей пристрій. А ще можна було спробувати себе в якості канатоходця. Тож нудьгуючих на науковому пікніку годі було й шукати.

Ініціював проведення такого заходу міський голова Черкас Сергій Одарич. Саму ж ідею запозичили кілька років тому в поляків – під час відвідин черкаською делегацією освітян разом із міським головою Наукового центру ім. Коперника у Варшаві.