Департамент освіти та гуманітарної політики
Черкаської міської ради

Що здатне зупинити насилля в сім’ї

Кожна друга жінка в Україні потерпає від насилля в сім’ї. Третина представниць слабкої статі вперше зіткнулись з цим явищем у власній родині у віці до восьми років. При цьому, більше 75 відсотків жертв сімейного насилля не звертаються за допомогою, воліючи замовчувати та приховувати від сторонніх очей такі прикрі ситуації у своїй родині. Про це йшлось на всеукраїнській конференції «Життя без насилля», що відбулась у приміщенні Черкаської міської ради.

До участі у цьому заході долучились представники державних структур та громадських організацій, які займаються питаннями прав жінок в Україні.

 

На переконання директора Черкаського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Тетяни Скляренко, озвучена під час конференції  інформація сприятиме підвищенню рівню  професійної та правової компетенції присутніх. Адже  більшість з них безпосередньо працюють із зазначеною  категорією громадян, надаючи консультації та допомагаючи вирішувати їхні нагальні питання у різних сферах життя.

 

Під час відкриття директор департаменту освіти та гуманітарної політики Черкаської міської ради Марина Бакланова відзначила, що проблема жіноцтва, гендерної рівності і насилля є досить актуальною сьогодні.

 

– Символічно, що ця конференція відбувається напередодні всеукраїнської акції «16 днів проти насилля», – акцентувала Марина Леонідівна, побажавши усім присутнім плідної і конструктивної роботи.

 

Тетяна Скляренко розповіла, що торік  на Черкащині до правоохоронних органів звернулось понад 1,2 тисячі жінок з приводу насилля у їх родинах. Проте ці цифри далекі від реальної картини. 

 

– Довгий час проблема насилля в сім’ї була закритою. Частково закритою вона залишається і досі. Бо жінки бояться звертатись за допомогою. Проте, якщо приховувати цю проблему, то вона нікуди не зникне, але й загостриться, – відзначила методист обласного центру практичної психології і соціальної роботи Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників Тетяна Войцях. 

 

За її словами, статистика свідчить, що 30-40 відсотків тяжких злочинів відбувається саме у родині. Примітно, що  перші прояви насилля, як правило,  фіксуються ще на початку сімейного життя молодого подружжя.

 

– Нерідко це відбувається через брак досвіду, відсутність позитивної моделі формування приязних і доброзичливих стосунків у родині. Адже у нас ніде не вчать як потрібно вибудовувати стосунки у сім’ї, – говорить кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри соціальної роботи та соціальної педагогіки Інна Ченбай. 

 

А також наголошує, що за силою емоцій та рівнем травмування психіки  стрес від пережитого насилля аналогічний  наслідкам, що фіксуються у людей, які побували на війні. Приміром, так званий, «афганський синдром» чи «в’єтнамський», «чеченський». Цей список, на думку Інни Володимирівни,  можна сміливо  продовжувати «синдромом пережитого насилля».Адже наслідки від такої травматичної ситуації (яка часто відбувається не поодиноко, а триває роками) – лишаються на все життя і можуть проявитись як відразу так і через роки.

 

Це, зокрема, підтвердив присутній на конференції головний лікар Черкаського обласного психоневрологічного диспансеру Костянтин Гаркавий.

 

– Часто у жертв насилля фіксуються  такі хворобливі стани, як депресія,  нав’язливі спомини, страх, постійне відчуття тривоги та паніки тощо. Хоча на цьому фоні може виникнути, приміром, шизофренія  чи інші психічні захворювання, появу чи розвиток  яких  могла спровокувати саме травматична ситуація пережитого насилля, – пояснив Костянтин  Анатолійович.

 

 Відповідаючи на запитання присутніх щодо можливості  примусового лікування залежних від  алкоголю чи наркотиків, що нерідко ідуть рука-об-руку з сімейним насиллям, головний лікар відповів, що така практика є, але більш детально в цьому напрямку працює Черкаський обласний наркологічний диспансер. Зокрема, там таке лікування може надаватись анонімно, чого немає в Черкаському психологічному диспансері.

 

А от завідувач кафедри психології Черкаського обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників Валентина Коновальчук порадила жертвам сімейного насилля в першу чергу звернути увагу на свою поведінку. Адже часто трапляється так, що такі особи навіть на підсвідомому рівні  своїми діями чи  словами провокують негативне  відношення до себе.

 

Аналізуючи причини,   виникнення  поведінкової реакції «жертви» Валентина Іванівна зауважила, що часто вони лежать далеко на генетичному, культурно-історичному і навіть на перинатальному рівні, коли маля перебуває в утробі матері. Після – закріплюються у батьківській родині, де були прояви насилля. Тож пізніше, створивши власні сім’ї, молоді люди часто не розуміють, що наступають на ті ж граблі, як і їх батьки.

 

Старший інспектор управління громадської безпеки УМВС України в Черкаській області Олександр Гречухарозповів, що 90-95 жертв насилля в сім’ї – жінки та діти.

 

– Впродовж цього року працівниками правоохоронними органів проведено ряд профілактичних заходів щодо виявлення осіб, які вчиняють насилля. У Черкасах за десять місяців цього року  було виявлено 2083 сімейних кривдників, серед яких 1936 – чоловіків, решта – жінки. За аналогічний період минулого року було зафіксована 1978 фактів сімейного насилля, яке у 1859 випадках вчиняли чоловіки і у 119 – порушницями домашнього спокою були жінки, – повідомив Олександр Васильович.

 

За його словами, про випадки домашнього насилля обов’язково потрібно повідомляти правоохоронні органи. Для цього необхідно написати заяву за вчиненими фактами. При наявності тілесних ушкоджень бажано також додати відповідні висновки лікарів чи зробити судово-медичну експертизу.

 

– Найчастіше про факти домашнього насилля ми дізнаємось безпосередньо у розпал сімейної сварки, коли хтось із членів цієї родини чи сусіди телефонують до відділку. Виїжджаючи на місце, інспектор складає протокол на порушника. Після чого матеріали передаються до суду, який і визначає міру покарання. Якщо подібне трапилось вперше, то кривдник обходиться попередженням чи штрафом, якщо ж повторно, то це можуть бути громадські роботи чи навіть ув’язнення, – пояснив Олександр Гречуха.

 

Практикуючий юрист Коаліції молодіжних громадських організацій «Молода Черкащина» Тетяна Кавальчук  повідомила, що у Верховній Раді України вже зареєстрований проект закону,  ініційований групою депутатів-жінок,  який пропонує взагалі прибрати таку міру покарання, як штраф та попередження,  щодо покарання осіб, які вчиняють сімейне насилля. Натомість – залишити громадські роботи (на користь міста) та позбавлення волі.

 

– Адже заходи з подолання насилля, які зараз передбачені на рівні державі є недієвими. Правоохоронні органи реагують вже на факти вчинення насилля. Тоді як поки немає комплексної роботи з профілактики цього негативного явища. В свою чергу серйозність і невідворотність покарання, яке не буде обмежуватись лише штрафом,  може стати тим аргументом, який здатний зупинити прояви насилля, – переконана Тетяна Іванівна.

 

Учасники конференції дійшли спільної думки про те, що подолати явище сімейного насилля можливо лише спільними зусиллями, залучившись підтримкою правоохоронних органів, соціальних служб та громадськістю.

 

ДЛЯ ДОВІДКИ:

Всеукраїнська конференція «Життя без насилля» відбулась у рамках реалізації проекту «Права жінок в Україні». Її ініціатором  виступив Черкаський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді спільно з Черкаською міською дитячою громадською організацією «Грані» за підтримки відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні.

Метою проекту «Права жінок в Україні» є розширення поінформованості  щодо проблем насилля в сім’ї, приміром, як запобігти цьому негативному явищу в українському суспільстві. Зокрема, підвищуючи юридичну грамотність представників державних структур та громадських організацій, які займаються питаннями реалізації прав жінок. Також організатори прагнуть привернути увагу громадськості до діяльності «телефону довіри» з  надання анонімних послуг з проблем насилля.